Kazánok EPH bekötése

Kazánok EPH bekötése

Gázkészülék vagy kazánok cseréjénél nem elég, ha a kazán be van kötve az elektromos hálózatba, hanem szükséges, hogy villamos biztonsági szempontból is ki legyen alakítva az EPH, más néven védőösszekötő-vezető az MSZ HD 60364-5-54 szabvány alapján.
Ennek kiépítése után még ki kell adni egy úgynevezett EPH nyilatkozatot – amelyet kizárólag villamos biztonsági felülvizsgáló dokumentálhat és adhat ki a kezéből.

Tehát a hazai gázszolgáltatók felé a megfelelően kialakított EPH hálózat és a hozzá tartozó dokumentált nyilatkozat az egyik feltétele a gázhálózatra való csatlakozásnak.

Amennyiben kérdése lenne kazánok bekötésével, EPH nyilatkozat kiadásával, keressen minket elérhetőségeken, kérje ajánlatunkat! Szakképzett villanyszerelőink segítenek akár a készülék kiválasztásánál is.

Amiben tudunk segíteni:

  1. Gázkazánok elektromos bekötése
  2. Keringető szivattyúk, szelepek beüzemelése
  3. Termosztátok beüzemelése, felprogramozása
  4. EPH nyilatkozat kiadása (Gázművek felé)
  5. Fűtési rendszerek elektromos autómatizállása
  6. Érintésvédelmi  mérések a készülékekre.

Kazánoknál szükséges kialakítani:

  1. Gázkazán elektromos betáppontját
  2. EPH csomópontot
  3. Fali termosztát áramkörét
  4. Külső hőmérséklet érzékelőt (kazán típustól függően)
  5. Szivattyú áramkörét ha a fűtési rendszer megkívánja
  1. Elektromos betáppont: kazán típustól függően 2P kismegszakító C4A illetve C6A teljesítmény igény szerint . Amennyiben olyan részbe építjük be a kazánt ahol a gyártó előírja a kiegészítő érintésvédelmet, akkor 16A 30mA 2 pólusú áramvédő kapcsolót is szereljünk fel!!
  2. EPH csomópont (Egyen Potenciálra Hozás). Az összes vizvezeték, fűtés, gáz csövet kössük össze egymással EPH szalaggal 6 kvadrátos zöld-sárga vezetékkel . Ezeket kössük be a ház EPH csomópontjába. Ne feledkezzünk meg a gázóra átkötéséről szintén 6 kvadrátos zöld-sárga vezetékkel.
  3. Fali termosztát: Ez lehet rádió frekvenciás vagy vezetékes. Ne használjunk rádiófrekvenciás termosztátot amennyiben nincs tökéletes rálátás az adó és vevő között. Pl falak vannak közöttük, mert ahogy merül az elem bizonytalan lesz a működés. Vezetékes összekötés esetén 3×0,75 kvadrátos vezeték szükséges a bekötéshez. A termosztát elhelyezésénél fontos, hogy szélcsendes naptól védett belső falra rakjuk azt lehetőleg ne párás helyre mert ezek az előnytelen elhelyezések téves működést eredményezhetnek.
  4. Külső hőmérséklet érzékelő: Ügyeljünk az elhejezésnél fontos figyelembe vennek a környezeti hatásokat Pl: ne rakjuk tüző napra se az északi oldalra az érzékelőt mert az téves működést eredményez.
  5. Szivattyú áramköre: nagy vízmennyiség esetén a szükség lehet plusz szivattyú beépítésére. Ha a kazánunk ezt nem tudja működtetni mert a vezérléséből hiányzik a funkció, akkor be kell építenünk egy v. több morze érintkezős relét.

vigyazat  Fontos: soha ne kössük a kazánt és a szivattyút úgy, hogy azok egyidőben történő elindítását a termosztát vezérelje! Ez a bekötés gazdaságtalan mert a hideg vizet feleslegesen keringtetni a rendszerünkben. Ezzel csak energiát veszítünk!

Gázfogyasztó készülékek erősáramú villamos hálózatra csatlakoztatása:

  1. Olyan gázfogyasztó készülék, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, és áram felvétele nem éri el a 30 A áramerősséget, a villamos hálózatnak csak olyan részéről táplálható, amelyet testzárlat esetében (a tápláló áramkörbe, a tápláló elosztóba vagy az azt megelőző táplálásba iktatott) 30 mA érzékenységű vagy ennél érzékenyebb áram-védőkapcsoló önműködően lekapcsol.
  2. Olyan gázfogyasztó készüléknél, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, a gázfogyasztó készülék közelében az áramkörbe iktatott hárompólusú (2s+f) megszakítóval vagy dugós csatlakoztatóval biztosítani kell a villamos hálózatról való leválasztás lehetőségét.
  3. Olyan gázfogyasztó készüléknek, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, a testet – csak szerszámmal bontható módon – össze kell kötni a villamos hálózat érintésvédelmi védővezetőjével. Ha a villamos csatlakoztatás dugós csatlakozóval van megoldva, akkor ez az összekötés a dugós csatlakozó védőérintkezőjével legyen megoldott.
  4. Olyan gázfogyasztó készüléket, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, csak olyan helyen szabad felszerelni, ahol a gázcső hálózat be van kötve az épület egyenpotenciálra hozó (EPH) hálózatba. Épületen belül új gázcsőhálózat esetében ellenőrizni kell az EPH csomópontot, illetve a gázcsőhálózatnak ezzel való összekötését. Gázfogyasztó készüléknek meglévő csőhálózatra való csatlakoztatása esetén azonban ennek ellenőrzése elhagyható.

KAzánok EllenőrzésE

Természetesen a létesített villamos táplálással rendelkező gázkészülékeket ellenőrizni is kell villamos szempontból, ezek a következők:

  • Áramütés elleni védelem ellenőrzése a villamos hálózaton (érintésvédelmi ellenőrzés).
  • Áram-védőkapcsoló érintésvédelmi ellenőrzése.
  • Villamos felelős műszaki vezető általi ellenőrzés.
  • A beépített villamos szerkezetek villamos biztonságot előíró jogszabályoknak és követelményeknek való megfelelőség-ellenőrzése.

Kazánok érintésvédelméhez a szükséges nyomtatványt az alábbi linken találja meg.